Jak połączyć zainteresowanie psychologią ludzkich działań i wymiarem kary, w przypadku przekroczenia prawa? Jak lepiej rozumieć motywy, które skłaniają człowieka do popełniania czynów zabronionych? Taką możliwość dają studia z psychologii sądowej, których program studiów obejmuje podstawy psychologii ogólnej i zagadnienia z dziedziny prawa i sądownictwa.
Czym zajmuje się psycholog sądowy?
Psychologia sądowa jest jedną z najszybciej rozwijających się nauk społecznych. Przedmiotem badań jest człowiek, który bierze udział w postępowaniu sądowym jako oskarżony lub ofiara zdarzenia. Psychologia sądowa Kraków stanowi wsparcie dla wymiaru sprawiedliwości, kiedy dla dokładniejszego rozpoznania sprawy niezbędna staje się analiza psychologiczna. Zadaniem psychologa sądowego jest wydawanie opinii i przeprowadzanie ekspertyz, koniecznych dla właściwego toku rozpraw. Psycholog sądowy może oceniać poczytalność świadków i badać wiarygodność ich zeznań. Ocena psychologa sądowego okazuje się niezbędna w spawach karnych i cywilnych (adopcyjnych, rozwodach i sprawach o alimenty). W spawach karnych ważnym zadaniem jest określenie motywacji działania i skłonności osoby do popełniania przestępstw. Psycholog sądowy może wspierać działania i organizację placówek wymiaru sprawiedliwości np. oceniać zasadność przedterminowego zwolnienia więźnia, badać skuteczność resocjalizacji osób zamkniętych w zakładach karnych.
Kluczowe zagadnienia na studiach
W pracy psychologa sądowego istotna jest ogólna wiedza psychologiczna, dotycząca emocji i zachowań ludzkich, jak i praktyczne umiejętności, które zostaną wykorzystane w pracy śledczej, podczas opiniowania sądowego i działalności wychowawczej związanej z zastosowaniem środka pozbawienia wolności. Studia z psychologii sądowej w Krakowie kształtują umiejętność diagnozy zaburzeń jednostki przekraczającej prawo, analizy zachowań ofiary czy też rozumienia motywów wywołujących zachowania patologiczne. Absolwent kierunku potrafi oceniać zeznania, sporządzać profil i diagnozę osobowościową przestępcy. Odrębne przygotowanie dotyczy pracy z dziećmi i młodzieżą, tego w jaki sposób przeprowadzać przesłuchania, oceniać stopień demoralizacji i aspekt wychowawczy kary dla nieletniego. Studia z psychologii sądowej wprowadzają także w zakres obowiązków biegłego sądowego.
Perspektywy zawodowe:
- zespoły sądowych specjalistów, biegli sądowi,
- jednostki policji: wydziały dochodzeniowe,
- młodzieżowe ośrodki wychowawcze,
- centra mediacji sądowych i rodzinnych,
- poradnie psychologiczno-pedagogiczne.