Warszawa
Tabletki antykoncepcyjne - jak działają?

Antykoncepcja hormonalna jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Jest to też metoda bardzo popularna. Zanim jednak udamy się do ginekologa po receptę na tabletki antykoncepcyjne, dowiedzmy się z czym wiąże się branie tabletek.

Czy tabletki antykoncepcyjne są bezpieczne?

Tabletki koncepcyjne są owiane niekiedy złą sławą. Obwiniamy je o nadmierne tycie, zmęczenie, a także o to, że nie ułatwiają zajścia w ciążę w sytuacji, gdy chcemy już zrezygnować z antykoncepcji i zaczynamy starać się o dziecko. W rzeczywistości jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dotyczy to czasów zamierzchłych. W ciągu kilkudziesięciu lat rozwój medycyny i farmakologii postąpił tak dalece, że dziś nie można już mówić o szkodliwości antykoncepcji hormonalnej. Warunkiem jest tutaj jednak dobranie rodzaju tabletek do indywidualnych potrzeb organizmu.

Historia tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne dostępne są w Stanach od początku lat 60-tych ubiegłego wieku. W Polsce pierwsza tabletka antykoncepcyjna pojawiła się w 1966 roku. Obecnie mamy na rynku kilkadziesiąt marek tabletek tego rodzaju. O tym, która tabletka będzie odpowiednia dla nas, powinien zdecydować lekarz ginekolog Wrocław.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Zasada działania jest prosta: organizm kobiety nie może zajść w ciążę, jeśli ma zbyt wysokie stężenie progesteronu. Tabletki antykoncepcyjne podnoszą poziom owego hormonu na tyle wysoko, że skutecznie uniemożliwiają zapłodnienie. Warunkiem jest regularne branie tabletek oraz zwracanie uwagi na możliwość niewchłonięcia się tabletki lub zbyt szybkie jej wydalenie wraz z kałem, w razie, gdy kobieta ma biegunkę.

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje

Mamy zasadniczo dwa rodzaje tabletek. Jedne z nich są jednoskładnikowe, drugie dwuskładnikowe. Tabletki jednoskładnikowe to tak zwane minipigułki. Mają bardzo niską dawkę progesteronu. Jej działanie polega na zmianie właściwości śluzu szyjkowego - staje się on bardziej gesty,a to uniemożliwia plemnikom przedostanie się z szyjki do macicy i dalej do jajowodów, gdzie mogłoby dojść do zapłodnienia. Dodatkowo, tabletka tego rodzaju hamuje owulację, a także zmienia grubość śluzówki macicy. Jest to odpowiedni rodzaj tabletki antykoncepcyjnej dla kobiet karmiących piersią.

Tabletka dwuskładnikowa

Tabletka ma w składzie progestagen oraz estrogen. Estrogeny mają za zadanie zahamowanie wzrostu pęcherzyka znajdującego się w jajniku, przez co owulacja jest zahamowana. W przypadku spożywania tego rodzaju tabletki również dochodzi do zmiany właściwości śluzu szyjkowego.

Pamiętajmy, że tabletki antykoncepcyjne można brać tylko po przejściu wizyty u ginekologa we Wrocławiu, który przeprowadzi z nami pogłębiony wywiad lekarski, a także badanie, którego celem będzie wykluczenie możliwości stosowania tabletek.

Komentarze

Brak komentarzy