Warszawa
Związki w pracy - czy to dobry pomysł?

Według statystyk znaczącą część doby spędzamy w pracy. Powoduje to, że współpracownicy z czasem stają się powiernikami naszych problemów. Mogą więcej wiedzieć na temat naszych bieżących spraw niż znajomi i rodzina. Wpływa to korzystnie na budowanie relacji, niekiedy również i tych intymnych.


Zgodnie z przeprowadzoną w 2011 roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej ankietą, 34% badanych nawiązało ze współpracownikiem krótszą lub dłuższą relację. Wiąże się to z ryzykiem zmniejszenia efektywności wykonywanych obowiązków oraz może negatywnie wpływać na grunt zawodowy. Ma to miejsce, gdy para nie potrafi oddzielić pracy od życia prywatnego i pozostawić animozji za drzwiami zakładu pracy. Można temu zapobiec stosując się do pewnych zasad. Niedopuszczalne jest oczywiście również faworyzowanie partnera w zespole.


Podstawową kwestią powinno być zapoznanie się z obowiązującymi w zakładzie pracy zasadami. Wewnętrzny regulamin może określać pewne reguły współżycia firmowego i pracodawca może narzucić np. dyskrecję. Sam Kodeks Pracy nie posiada zapisów na ten temat.


Po drugie należy zastanowić się nad tym, czy należy od razu informować kolegów z pracy o związku. Może on nie przetrwać próby czasu i spowodować niezręczne sytuacje w przyszłości. HR Manager Grupy Pracuj, Sylwia Sosnowska podkreśla, że takie związki zawsze są czymś atrakcyjnych dla reszty zespołu i mogą powodować powstawanie plotek. Uzgodnienie z partnerem pewnych zasad pozwoli poznać wzajemne oczekiwania i przygotować się na pytania ze strony współpracowników.


Być może warto rozważyć zmianę środowiska pracy przez jednego z partnerów, zwłaszcza w przypadku relacji szef – podwładny. Większe jest wówczas ryzyko, że związek w negatywny sposób wpłynie na wykonywane obowiązki. Podobnie praca może niekorzystnie wpływać na wzajemne relacje. Może jest możliwość zmiany działu bądź nawet firmy? Prostsze będzie wówczas zachowanie odpowiedniego profesjonalizmu oraz dobrych kontaktów z drugą połówką.


Wzajemne czułości powinny być okazywane sobie po godzinach pracy tak, aby nie powodować niezręcznych sytuacji wśród współpracowników. Tyczy się to oczywiście również kłótni. Bezpośrednio przełożyć się to może na utrzymanie właściwych relacji biznesowych i koleżeńskich.

Komentarze

Brak komentarzy