Warszawa
Bieganie zimą - jak zrobić to z głową

Zima jest najtrudniejszą porą dla każdego biegacza. Bardzo krótkie dni oraz zimna temperatura nie sprzyjają wyjściu na dwór. Dla podtrzymania formy powinniśmy przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu ruszyć się z domu na trening. Jakie jest podejście do treningu preferowane zimą ?

Niechęć do biegania zimą nie dotyczy się tylko amatorów, ale i najbardziej doświadczonych sportowców. Każdy podczas tej pory roku będzie miał chwile zwątpienia, jeżeli znajdziesz czas do wykonania swojego treningu, odpłaci ci się on doładowaniem endorfin, które powodują szczęście u człowieka i dadzą ci siłę podczas całej zimy.

Przedstawiamy wam 5 sposobów, które pomogą sprawić, aby bieganie było łatwiejsze podczas zimy ?

1. Ubiór jest podstawą 

Najważniejsze dla każdego biegacza są buty. Do poruszania się zimą po śniegu będziesz potrzebować butów z grubszą i antypoślizgową podeszwą. Obuwie przede wszystkim musi być lekkie i bardzo przewiewne, jeżeli chcesz poruszać się po mokrych terenach i śniegu należy zainwestować w buty nieprzemakalne. 

Komfort naszego treningu powinna spełniać dalsza część naszej garderoby. Ważne jest, aby nie zmarznąć ani nie spocić się, dlatego konieczne jest  zainwestowanie w bieliznę termoaktywną. W bardzo chłodne dni zakładamy bluzę lub kurtkę zimową a na naszej głowie lekką bawełnianą czapkę, która ochroni nas przed zimnem.

2. Odżywianie - główny element treningu sportowca

Dieta dla sportowca jest ważniejsza od samego treningu, daje nam ona około 70% efektów. Organizm osoby sportowo aktywnej powinien być uzupełniany o produkty świeże bogate w białka, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Zimą potrzebujemy więcej witamin, dlatego musimy go uzupełniać o duże ilości warzyw i owoców.

Dieta bogata w witaminy powinna być podstawą dla osób pracujących, odchudzających się i dodatkowo uprawiających sport. Najważniejsze jest, aby posiłkiem po treningu zregenerować swój organizm. Często stosowane są też koktajle białkowe, które są istnym zastrzykiem witamin - radzi Andrzej Bogdał, trener personalny, specjalista żywienia i suplementacji w sporcie.

3. Nawodnienie organizmu krokiem do sukcesu

Podczas lata wypijemy o wiele więcej niż w zimę. Nasz organizm powinien dostać około 2 litrów płynów dziennie. Jest to bardzo ważne zwłaszcza u sportowców. Warto sięgać po napoje izotoniczne, jednym z nich jest stworzony przez Cristiano Ronaldo - Herbalife CR7 Drive. Pomaga on utrzymać wydolność organizmu nawet w najgorszych chwilach podczas treningu. Masa elektrolitów działa jak baterie, które ładują nasz organizm.

4. Rozgrzewka początkiem treningu

Rozgrzewka latem i zimą wygląda inaczej. Powinniśmy oprócz rozciągania, parę minut wykorzystać na przygotowanie swoich stawów na wyższą systematyczność pracy.

5. Przebieżki, a nie biegi szybkościowe

Jak w życiu tak i w treningu musisz wyznaczyć sobie kilka celów. Podczas dni odpoczynku wybierz się na siłownię lub do sauny. Zakończony trening podsumuj gorącą kąpielą, która ogrzeje wyziębiony organizm.

Brak komentarzy