Warszawa
Czy warto uczyć się niemieckiego?

Mimo że język niemiecki nie jest tak rozpowszechniony jak język angielski, to jednak Polacy chętnie wybierają właśnie język naszego bezpośredniego zachodniego sąsiada jako przedmiot do nauki. Znajomość języka niemieckiego w Polsce jest niezwykle istotna pod kątem zawodowym. Nasz kraj utrzymuje liczne kontakty biznesowe i handlowe z Niemcami, co odzwierciedla się na rynku pracy. Poszukiwani są pracownicy, którzy będą w stanie porozumieć się po niemiecku.

Ile osób na świecie mówi po niemiecku?

Językiem niemieckim posługuje się prawie 120 milionów osób na świecie. Jest to język urzędowy nie tylko w Niemczech, ale także w Austrii, Liechtensteinie, Szwajcarii oraz w Luksemburgu. Również wyjeżdżając na północ Włoch, na przykład do pracy, będziemy musieli mówić po niemiecku. Dodatkowo znajomość niemieckiego będzie pomocna w kontaktach z niektórymi środowiskami w Kanadzie, USA, Brazylii, a także w Wielkiej Brytanii i w RPA.

Nie tylko dla wyjeżdżających do pracy za granicę

Znajomość języka niemieckiego zdaje się obowiązkiem, gdy wyjeżdżamy do jednego z krajów niemieckojęzycznych i chcemy tam zdobyć dobrą pracę. Posługując się językiem miejscowym, mamy nie tylko szersze spectrum przy szukaniu pracy, ale też lepiej radzimy sobie w codziennych sprawach. Jak wiemy, w Niemczech obecnie jest około 1,5 mln Polaków. Część z nich uczy się niemieckiego w miejscowych szkołach stacjonarnych, inni chwalą sobie szkoły polskie, w których możliwa jest nauka niemieckiego online. Nawet jeśli nie planujemy obecnie emigracji, to nie możemy być tego pewni w perspektywie dziesięcioletniej. Jeśli kiedyś przyjdzie nam do głowy emigracja zarobkowa, wówczas najpewniej na naszym celowniku będą kraje jak najbliższe Polsce oraz takie, które ekonomicznie radzą sobie jak najlepiej. Niemcy zdają się tutaj jednym z najlepszych wyborów. Przeszedłszy przez kurs niemieckiego odpowiednio wcześniej, podejmiesz decyzję prościej i wyjedziesz bez obaw.

Wymagany język niemiecki wśród kandydatów do pracy w Polsce

Znajomość języka niemieckiego jednak może w zaskakujący sposób przydać nam się, gdy nasze plany zawodowe zawsze będą nierozerwalnie związane z obecnością w Polsce. Ogłoszenia o pracę, w których znajomość niemieckiego to stały punkt na liście wymagań wobec kandydata są już coraz częstsze. Dotyczy to nie tylko osób z kadry zarządzającej lub osób, których zadaniem jest rozwijanie i podtrzymywanie relacji handlowych. Język niemiecki potrzebny jest nawet wówczas, gdy jesteśmy polskimi kierowcami pracującymi na trasach międzynarodowych, a także wtedy, gdy chcemy obsługiwać klientów w sektorze turystycznym. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest codzienna, systematyczna nauka w trybie internetowym. Nauka niemieckiego online może odbywać się w wybranych przez kursanta godzinach pracy.

Brak komentarzy