Problem nietrzymania moczu może dotknąć osób w każdym wieku. Jego przyczyny w każdym przypadku są inne i powinny być one zweryfikowane przez lekarza. Leczenie w wielu przypadkach może być długotrwałe w zależności od jego powodu. Jakie są rodzaje nietrzymania moczu i jak sobie z nim poradzić?
Wstydliwy problem - czym jest inkontynencja
Inkontynencja to inna nazwa na nietrzymanie moczu (w skrócie NTM). Wyróżniamy kilka jej rodzajów. Najpowszechniejszym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się ono wydostawaniem się płynu podczas sytuacji wysiłkowych. Tego rodzaju zaburzenie leczy się przede wszystkim poprzez wzmocnienie mięśni dna miednicy. Regularne treningi pozwalają całkowicie wyeliminować tego typu problem.
Równie powszechne jest naglące nietrzymanie moczu. Spowodowane jest często infekcją układu moczowego, stwardnieniem rozsianym lub powiększoną prostatą. Charakteryzuje się nagłymi, bardzo silnymi parciami na pęcherz, niekoniecznie związanymi z jego przepełnieniem. W parze z naglącym nietrzymaniem wyjątkowo często pojawia się częstomocz, czyli oddawanie moczu więcej niż 8 razy na dobę. W takich przypadkach stosuje się głównie leczenie farmakologiczne.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia może być spowodowane zarówno długotrwałym nieoddawaniem moczu jak i chorobami, takimi jak cukrzyca. Charakteryzuje się wyciekiem moczu przy zupełnym braku odczuwania jego przepełnienia. Związane jest to ze zbytnim rozciągnięciem ścian pęcherza. W takiej sytuacji często niezbędna będzie operacja.
Jak funkcjonować bez wpadek
W oczekiwaniu na efekty leczenia ratunkiem dla nas będą produkty na inkontynencję, które zatrzymują niechciane płyny i pozwalają nam normalnie funkcjonować. W codziennych sytuacjach doskonale sprawdzą się wkładki urologiczne. Dzięki swojej budowie są praktycznie niewidoczne pod ubraniem oraz pochłaniają brzydkie zapachy. W przypadku bardziej obfitego nietrzymania moczu idealnym rozwiązaniem będą majtki chłonne. Zakłada się je jak zwykłą bieliznę. Nie odznaczają się pod ubraniem i chronią przed nieprzyjemnymi zapachami. Jest to rozwiązanie, które na pewno przypadnie do gustu każdej aktywnej osobie. Kiedy przypadek NTM jest bardzo silny lub chory musi leżeć w łóżku, wybierzmy pieluchomajtki. Są one nieco grubsze niż chłonna bielizna, przez co zapewniają większą absorpcję moczu i bezpieczeństwo. W przypadku pacjenta leżącego możemy również zdecydować się na podkłady do łóżka. Zapobiegają rozlewaniu się moczu po materacu i chronią jego wnętrze. Wszelkie produkty do zastosowań doraźnych znaleźć można w sklepie internetowym Inkontynencja.eu.