Jakimi cechami powinny charakteryzować się okulary polaryzacyjne dla kierowców? Czym powinny różnić się od zwykłych okularów polaryzacyjnych, w których chodzimy na co dzień?
O ile widzenie podczas chodzenia jest ważne, o tyle prowadząc pojazd, nie możemy sobie pozwolić nawet na chwilową utratę wzroku - to kwestia bezpieczeństwa naszego i innych! Dobre okulary powinny więc zabezpieczać przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które mogą panować na drodze. Padający deszcz, zacinający śnieg, czy też bijące w oczy słońce mogą bardzo utrudnić prowadzenie samochodu. Gdy w lecie jedziemy pod słońce, możemy nie dostrzec zagrożeń będących przed nami. Problem dotyczy też okresu zimowego, gdy śnieg odbija blask słońca i zmusza kierowców do mrużenia oczu, co znacznie zmniejsza komfort prowadzenia pojazdu. Należy też pamiętać, że warunki na drodze mogą się gwałtownie zmienić, na przykład chmury mogą nagle wyjść zza chmur. Stąd okulary z polaryzacją dla kierowców powinny móc temu przeciwdziałać. Pożądane są poniższe cechy charakterystyczne:
Filtry UV - okulary polaryzacyjne dla kierowców powinny zawierać chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych filtry UV-A i UV-B. Dzięki nim kierowca zadba o swój wzrok. Uwaga na tanie okulary, które często w rzeczywistości nie mają takich filtrów!
Poziom zacienienia - Poziom zacienienia w przypadku okularów przeciwsłonecznych, w tym polaryzacyjnych, jest niezwykle istotny i określany w skali od 0 do 4. Im wyższa cyfra, tym większy poziom zacienienia. Pewien poziom zacienienia jest zalecany dla kierowców, lecz nie powinien być wyższy niż 3.
Kolor soczewek - okulary powinny być w kolorze neutralnym, by nie wpływały na postrzeganie kolorów na drodze. Jednak krótkowidzom i dalekowidzom poleca się czasami inny kolor szkieł.
Wielkość oprawek - Duże oprawki ograniczają pole widzenia kierowcy i powiększają martwe pole dla oka. Zalecane są okulary o wąskich oprawkach.
Soczewki nie ze szkła - Na drodze nietrudno o wypadek. Wtedy bezpieczne są soczewki z plastiku lub poliwęglanu.