Tatuaże od dawna budzą wiele kontrowersji. Spotykane były już w starożytności, kiedy to używano ich do oznaczania niewolników oraz przestępców. Obecnie postrzegane są raczej jako ozdoba lub pamiątka utrwalająca szczególne chwile.
Samo słowo tatuaż źródło swoje znajduje w języku polinezyjskim. Termin ten oznacza znak, malowidło. Prawdopodobnie pierwszy raz użył go brytyjski odkrywca James Cook, w swojej relacji z podróży dookoła świata z roku 1773.
ISProject Wydawca na zlecenie MojaSocjologia.pl przeprowadził badanie dotyczące postrzegania wytatuowanych osób. Celem internetowej ankiety było określenie tych cech, z którymi badanym kojarzą się osoby ozdobione tatuażem. Odpowiedzi udzieliło 1 126 respondentów. Co ważne, nie posiadają one tatuaży.
Ponad połowa ankietowanych (55 procent) nie dostrzega korelacji między atrakcyjnością osoby a posiadanym przez nią tatuażem. Nie postrzegają jej ani jako bardziej, ani jako mniej urodziwej. 27 procent respondentów uważa, że tatuaż pozbawia uroku. Jedynie 19 procent badanych uznaje, że ozdobione osoby są bardziej atrakcyjne.
Bardziej zdecydowane poglądy przedstawili respondenci w dalszej części ankiety. Wynika z niej, że według blisko połowy z nich tatuaże posiadają osoby cechujące się większą odwagą. Dla 45 procent badanych malunek na ciele nie przekłada się męstwo. Zaledwie 8 procent uważa osoby wytatuowane za mniej odważne.
Dla większości wypełniających ankietę tatuaż nie ma przełożenia na aktywność seksualną. 66 procent respondentów nie dostrzega żadnej korelacji w tym zakresie. 26 procent natomiast uważa, że osoby z malunkiem na ciele mogą być bardziej aktywne seksualnie.
Kolejną cechą, o którą pytało ISProject Wydawca, była kreatywność. 51 procent uznaje, że wytatuowani ludzie nie są ani bardziej, ani mniej kreatywni. Dla 38 procent malowidło może świadczyć o inwencji, dla 11 procent zaś o jej braku.
Ostatnie pytanie dotyczyło wyluzowania. Połowa badanych ponownie nie widziała żadnego związku między ozdabianiem swojego ciała a umiejętnością wyciszenia się. 35 procent ankietowanych uważa osoby wytatuowane za bardziej wyluzowane, a 15 procent za mniej.
Wyniki badania pokazują, że według większości respondentów tatuaż nie przekłada się na cechy charakteru. Ewentualna korelacja została dostrzeżona przez blisko połowę ankietowanych jedynie w przypadku odwagi.