Warszawa
Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa przeszkolił 100 000 dzieci

Akademia Bezpieczeństwa Puchatka objęła Ogólnopolskim Testem Bezpieczeństwa sto tysięcy dzieci z prawie siedmiu tysięcy szkół. Test miał sprawdzić i utrwalić wiadomości dzieci na temat bezpieczeństwa. Wyniki pokazują, że dzieci ogólnie wiedzą, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach. Istnieje jednak kilka budzących wątpliwości kwestii, które świadczą o zasadności dalszej edukacji w zakresie bezpieczeństwa.

Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, ciesząc się patronatem Komendanta Głównego Policji oraz Kuratora Oświaty, sprawdzał wiedzę najmłodszych za pomocą 15 pytań. Tematyka obejmowała pierwszą pomoc, zachowanie na drodze, korzystanie z internetu oraz bezpieczeństwo w domu. Poniżej omówione są wyniki.

Zachowanie na drodze - 98% uczniów wie o obowiązku zapinania pasów. Podobna ilość wie o obowiązku noszenia odblasków przez pieszych. Lecz 18% nie wiedziało, którą stroną pobocza lub jezdni należy się poruszać, w wypadku braku chodnika. Chociaż to wciąż duży procent, to w zeszłym roku podobne problemy miało 25% uczniów, widać więc duży postęp świadczący o efektach poprawnej edukacji.

Pierwsza pomoc - 99% dzieci poprawnie potrafiło wskazać numery alarmowe. Co bardzo krzepiące, taka sama ilość poprawnie wskazała wyposażenie apteczki. Problematyczne okazało się pytanie o folię aluminiową - poprawnej odpowiedzi udzieliło 84% uczestników. Prowadzący poświęcili chwilę, by wytłumaczyć, jak folia ratunkowa może uratować przed wychłodzeniem organizmu.

Bezpieczeństwo w domu - 98% uczniów wie, komu jedynie należy otwierać drzwi, gdy zostają same bez opieki. Podobna ilość właściwie zidentyfikowała przedmioty potencjalnie niebezpiecznie w odróżnieniu od tych, którymi można się bawić. Niestety wiedza najmłodszych jest zauważalnie uboższa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na podwórku.

Bezpieczeństwo w internecie - 96% dzieci wykazało się znajomością poprawnego zachowania w wypadku poznania kogoś nowego w sieci. Niestety 10% błędnie uznało, że wszystkie wiadomości z internetu są zgodne z prawdą. Pokazuje to potrzebę dalszej edukacji w tej dziedzinie.

Brak komentarzy