Warszawa
Zadbaj o wzrok po 40 roku życia

Wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, uskarża się na znaczne pogorszenie komfortu widzenia po ukończeniu 40 roku życia. Na niektóre schorzenia ze strony narządu wzroku nie mamy niestety wpływu - mowa tu przede wszystkim o prezbiopii zwanej również starczowzrocznością - ale istnieje również szereg sposobów na to, aby jak najdłużej cieszyć się sokolim wzrokiem pomimo upływu lat. Stosowanie się do poniższych wskazówek przyniesie znaczną ulgę nie tylko przy prezbiopii, ale również pomoże uporać się z zespołem suchego oka czy też pomoże zapobiec rozwinięciu się zaćmy czy też zwyrodnienia plamki żółtej.

 

Chcąc kompleksowo zadbać o wzrok po 40 roku życia trzeba zdecydowanie przyjrzeć się codziennemu jadłospisowi. Oczywiście niewskazane jest częste picie alkoholu, który wyraźnie zmniejsza elastyczność soczewki, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju prezbiopii. Dobrze zbilansowana dieta powinna być bogata w luteinę - substancję, która kompleksowo chroni siatkówkę oraz zapobiega rozwojowi zaćmy. Najlepszymi źródłami luteiny są przede wszystkim warzywa - jarmuż, szpinak, sałata, brokuły i czerwona papryka. Oprócz tego dieta dla zdrowych oczu po 40 roku życia powinna zawierać bogactwo antyoksydantów, które znajdziemy między innymi w cytrusach, truskawkach, zielonej herbacie, nasionach chia, jagodach acai oraz owocach granatu.

 

Jeżeli na co dzień wiele godzin spędzamy pracując przy komputerze, koniecznie zatroszczmy się o to, aby nasze oczy miały możliwość regularnie odpoczywać od monitora. Co najmniej kilka, a najlepiej kilkanaście razy dziennie, róbmy przerwy w pracy i spoglądajmy w dal przez okno. Bardzo pomocne będzie również systematyczne spoglądanie na soczyście zielone rośliny za oknem. Pamiętajmy, aby przy pracy z komputerem zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie, co zapobiegnie przemęczeniu oczu.

 

Po 40 roku życia szczególnie ważne są częste, co najmniej coroczne wizyty kontrolne u lekarza okulisty. To właśnie odpowiednio wczesne zdiagnozowanie wszelkich schorzeń narządu wzroku może zapobiec rozwinięciu się w późniejszym okresie naprawdę groźnych chorób. Lekarz okulista pomoże nam również szybko zdiagnozować prezbiopię już w jej początkowej fazie. W razie wykrycia starczowzroczności konieczne zazwyczaj okazuje się sięgnięcie po nowoczesne okulary progresywne, które wyposażone są w najwyższej klasy soczewki. Zapewniają one pełny komfort widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka, a także w przypadku przedmiotów umiejscowionych w odległościach pośrednich.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.zobacztozjzo.com.pl

Brak komentarzy