Problemy ze wzrokiem ma średnio, co 3 osoba, dlatego korzystanie z usług optyka i okulisty stało się czynnością równie powszechną, co np. chodzenie do dentysty. Jedną z najczęściej występujących wad wzroku jest astygmatyzm - https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm
Objawy w tym przypadku polegają w głównej mierze na utrudnieniu widzenia z daleka i bliska – obraz pozostaje zamglony i nieostry. Osoby z astygmatyzmem mrużą powieki, przekrzywiają głowę, oddalają się lub przybliżają do obiektu, który chcą zaobserwować. W przypadku nieleczonej wady wzroku mogą pojawić się czołowe bóle głowy, swędzenie gałek ocznych lub nawet znacznego pogorszenie widzenia.
Osoby cierpiące na astygmatyzm widzą zakrzywione linie, nie rozpoznają z daleka kształtów, a obraz w szerszej perspektywie wydaje się przekrzywiony.
Taki stan rzeczy powodowany jest przez niezborność oka, czyli mówiąc prościej niezgodność krzywizn, spowodowaną nieregularnym kształtem rogówki. Wiązka wpadając do oka, załamuje się i skupia na dwóch punktach, co w efekcie wpływa na nieostrość obrazu.
Prawidłowo zbudowana rogówka powinna mieć kształt wycinka kuli – u astygmatyków jest to bardziej wycinek piłki do rugby. W niektórych przypadkach wada może być spowodowana nieregularnym kształtem soczewki (astygmatyzm soczewkowy). Czasami astygmatyzm jest następstwem zaćmy, czyli innego schorzenia związanego z gałką oczną.
Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ jak już sygnalizowaliśmy, jest to bardzo popularne schorzenie, na które cierpi spory odsetek społeczeństwa. Prawidłowo zdiagnozowany astygmatyzm może być korygowany za pomocą specjalnych okularów dla astygmatyków. Obecnie dostępne są również soczewki toryczne, czyli szkła kontaktowe dedykowane dla osób borykających się ze schorzeniem astygmatyzmu.