Zgodnie z przeprowadzonym na zlecenie Pracuj.pl badaniem „Czy pieniądze szczęścia nie dają?” aż 77 procent ankietowanych zostało nagrodzonych premią przynajmniej raz podczas swojej zawodowej kariery. Gorzej przedstawia się statystyka w odniesieniu do znajomości zasad gratyfikacji pracowników w swojej firmie. Jedynie 64 procent badanych Polaków orientuje się w regulaminie przyznawania podwyżek. Ankieta została przeprowadzona w celu rozpoczęcia dyskusji na temat zarobków.
Według przeprowadzonego we wrześniu 2017 roku badania, ponad 50 procent ankietowanych w ciągu ostatniego roku otrzymała podwyżkę. Jednak blisko jedna trzecia z nich nie wie, na podstawie czego taka podwyżka jest przyznawana. Aż 25 procent pracowników nie zna zasad przyznawania premii. Większą świadomością charakteryzują się lepiej zarabiający – prawie 80 procent zna takie wytyczne. Wśród osób o zarobkach mniejszych niż 1500 zł netto jest to zaledwie połowa.
Problem ten dostrzegają również pracodawcy. Wzorcując się na trendach z krajów zachodnich, dążą do skonstruowania odpowiednio przejrzystego systemu wynagradzania. Transparentność regulaminu premiowania jest doceniana nie tylko przez obecnych pracowników, ale i kandydatów do pracy. Może wpłynąć na to, że firma będzie postrzegana jako bardziej atrakcyjna przez poszukiwanych specjalistów w danej branży. Zgodnie z przeprowadzoną przez Kantar TNS na zlecenie Pracuj.pl ankietą, prawie 40 procent badanych nie uzyskało w przeszłości podwyżki, mimo że się o nią ubiegali. Warto zatem rozważyć stworzenie stanowiska odpowiedniego eksperta ds. płac w przedsiębiorstwie. Mógłby stworzyć system motywacyjny dla pracowników, powiązany z zasadami premiowania i przyznawania podwyżek. Brak transparentności może w negatywny sposób odzwierciedlać się na atmosferze wśród zespołu, prowadząc tym samym do poczucia braku docenienia i konfliktów.
Warto poruszać temat przyznawania premii i podwyżek już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Gratyfikacja finansowa jest istotnym czynnikiem zwiększającym motywację pracownika.