Warszawa
Zastosowanie i rodzaje wierteł diamentowych

Spośród specjalistycznych narzędzi sprawdzających się przy obróbce betonu na uwagę zasługują wiertła koronowe. Niezwykle wytrzymałe, odporne na ścieranie, sprawdzające się w wielu sytuacjach.

Rodzaje wierteł koronowych

Wiertło koronowe znacząco odbiega budową od klasycznych wierteł. Obszar roboczy to nie znany świder, lecz końcówka o rurowatym kształcie, pokryta ostrzem. Taka budowa umożliwia wydajne wykonywanie otworów o znacznych średnicach bez kilkukrotnego rozwiercania. Co istotne, wiertła koronowe można wykorzystywać zarówno do wykonywania otworów jak również do wiercenia na wylot. Są również wiertła koronowe w kształcie przypominającym garnek – świetnie zdające egzamin podczas wiercenia płytszych, ale szerokich, otworów. Na rynku można spotkać narzędzia o trzech podstawowych systemach mocowania – przy wiertarkach najczęściej są to uchwyty sześciokątne, cylindryczne bądź walcowe. Natomiast specjalnie z myślą o młotowiertarkach zaprojektowano wiertła kompatybilne z systemami SDS-Plus i SDS-Max. Gros wierteł koronowych wykonanych jest ze stali narzędziowej. Ponadto uznanie zyskały wiertła widiowe oraz wiertła diamentowe.

Wiertła diamentowe

Na szczególną uwagę zasługują wiertła diamentowe. Dzięki dodatkowej powłoce idealnie nadają się do pracy na sucho i mokro z najtwardszymi i niewdzięcznymi materiałami jak ceramika, szkło beton (także zbrojony), gres, płyty typu karton-gips czy glazura. Istotną cechą takich wierteł jest możliwość pracy bez użycia udaru – łatwiej więc uzyskać wymaganą precyzję – otwory, nawet największe, są symetryczne.

Mimo nadzwyczajnej wytrzymałości wierteł diamentowych zdarzają się uszkodzenia. Mogą one wynikać z błędów popełnianych podczas wykonywania otworów. Najczęściej są to zbyt szybka praca, niestabilność (np. brak statywu) czy drgania. Uszkodzone wiertło to poważny problem zwłaszcza finansowy, ale podobnie jak w przypadku wielu innych narzędzi, można je oddać do regeneracji. Profesjonalnie przeprowadzona naprawa sprawi, że jakość powłoki będzie dorównywać markowemu wiertłu, prosto wyciągniętemu z opakowania.

 

Brak komentarzy